Polské skleníky už zářit nebudou, občané Liberce budou moci klidněji spát

Aktualizováno 14. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Statistiky a kauzy

tsl-foto-martin-gembec-nocni-obloha

Skleníky v česko-polském pohraničí by už neměly v noci zářit a obtěžovat obyvatele v blízkém ani širokém okolí polského města Bogatynia. Upozornila na to dnes zástupkyně mluvčí Ministerstva životního prostředí (MŽP) Jana Taušová.

Firma Citronex MŽP potvrdila, že nainstalovala speciální zastínění, které zprovozní koncem září. Skleníky o ploše 10 hektarů na pěstování zeleniny se firma rozhodla zastínit po četných stížnostech regionálních autorit i přímo českých a německých občanů a také po jednáních ministrů životního prostředí Richarda Brabce s Janem Szyszkem letos v únoru a dubnu. Polské ministerstvo pak kontaktovalo společnost Citronex a jednalo s ní o možných opatřeních, tak aby skleníky přestaly obtěžovat okolí.

„Už během srpna jsem zachytil zprávy z Polska, že v září má firma nainstalovat na skleníky se zeleninou speciální stínidla, která budou účinně zabraňovat pronikání světla ven. Jsem navíc rád, že se problém se světelným znečištěním v česko-polském pohraničí podařilo vyřešit ještě před příchodem podzimu a zimy, kdy se záření spouští. Cením si přístupu polské strany a doufám, že účinnost nainstalovaných rolet bude dostatečná.“ komentuje ministr Richard Brabec nové zastínění ve sklenících v polské Bogatyni, které firma veřejně představila v pondělí.

Společnost MŽP potvrdila, že doufá, že toto opatření přispěje k dosažení spokojenosti v regionu. „Věříme, že instalace přídavných stínových závěsů ve sklenících od této chvíle přinese lidem v našem regionu větší spokojenost,“ prozradila Grażyna Aniszkiewicz z firmy Citronex. Světelná záře ze skleníků na pěstování zeleniny u polské Bogatyně byla vidět až ve stotisícovém Liberci. Lidé z česko-polského pohraničí si stěžovali na zhoršený spánek. Světelný smog měl také nepříznivý vliv na místní faunu, zejména na ptactvo.

MŽP zároveň spolu se zástupci z regionu řeší s polskou stranou otázku případného rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów, a to zejména v souvislosti s obavami obcí z okolí dolu z ohrožení zdrojů pitné vody. Kvůli řešení otázek hydrogeologické situace v pohraničí a možného vlivu případné další těžby v Polsku ad. vznikla díky dohodě ministra Brabce s jeho polským protějškem česko-polská expertní skupina, kterou vede české a polské MŽP. Experti se k tématu sejdou již podruhé, a to 30. září 2016 v Praze.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy