V Polešovicích poteče z kohoutu kojenecká voda

4. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

z vodovodu v Polešovicích poteče voda splňujícíc parametry kojenecké vody

V Polešovicích na jižní Moravě odpadnou lidem případné starosti s nakupováním balené kojenecké vody. Už v květnu jim postačí otočit kohoutkem vodovodu. Píše to tamní deník Dobrý den.

Městys se napojí na nový, 120 metrů hluboký vrt pitné vody, jejíž mikrobiologická hodnota splňuje parametry kojenecké vody. Obsahuje pouze 6 mg/l dusičnanů, přičemž limit pro kojeneckou vodu je až 10 mg na litr vody, uvádí Dobry den.

Polešovičtí mají odnepaměti vlastní vodovod, pyšní se totiž nevyčerpatelnými ložisky kvalitní pitné vody, kterou zásobují dokonce i okolní obce Vážany, Tučapy a Ořechov. Jelikož je ale stávající vrt už třicet let starý a pouze osmatřicet metrů hluboký, ve vodě se rok co rok zvyšoval obsah dusičnanů až na 38 miligramů na litr.

„I když je hraniční limit padesát miligramů, nechtěli jsme už dál čekat. Po úspěšné žádosti o dotaci jsme zaplatili geologický průzkum a udělali tři vrty hluboké více než sto metrů. A výsledek je úžasný,“ prozradil Michal Zapletal, starosta Polešovic. Ze tří provedených vrtů radní vybrali nejvydatnější pramen s minimálním množstvím dusičnanů. „Obsahuje pouze šest miligramů na litr, což je hodnota kojenecké vody,“ zdůraznil Zapletal. Zbylé dva vrty poslouží jako záloha v případě, že odběr vody výrazně stoupne.

Zdroj a více: Dobrý den

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace