Polepy se připojí na čistírnu odpadních vod v Kolíně

Aktualizováno 9. listopadu 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Kolín dokončuje opravy čistírny odpadních vod, která trvala dva roky. Na konci léta město čističku uvedlo do zkušebního provozu. Díky přestavbě má nyní větší kapacitu a mohou se k ní připojit další okolní obce.

Například obec Polepy už požádala o územní rozhodnutí a bude se snažit získat dotaci na novou kanalizaci, která bude ústit do kolínské čistírny. ČTK to řekli starosta Polep Rostislav Vodička a mluvčí Kolína Jiřina Holubová. Náklady na opravy kolínské čistírny odpadních vod byly téměř 140 milionů korun, z toho 87 milionů korun zaplatila dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Původní termín dokončení prací byl v srpnu. „Oproti původnímu technickému projektu bylo ještě nutné navíc zrekonstruovat odkalovací nádrže, to se zjistilo až v průběhu prací a s tím původní dokumentace nepočítala. Rekonstrukce nádrží kalového hospodářství bude zcela dokončena do konce listopadu,“ řekla ČTK Holubová.

Podle starosty Polep by obec mohla mít do konce roku vydané územní rozhodnutí a bude se jednat o možnostech financování nové kanalizace. „Začneme hledat vhodný dotační titul, projektového manažera a svépomocí se budeme snažit celou akci zrealizovat,“ řekl ČTK Vodička. Náklady na výstavbu kanalizace v Polepech odhaduje asi na 20 milionů korun. Kdy bude vše hotovo záleží na termínu získání financí. „Bude to kanalizace gravitační, svedená do přečerpávací jímky a z té bude výtlak do kolínské kanalizace a následně to poteče na jejich čistírnu odpadních vod,“ dodal starosta. Nyní mají domácnosti v Polepech žumpy na vyvážení, některé vlastní domácí čistírnu.

Čistírna odpadních vod v Kolíně je v provozu 14 let a podle radnice už byla ve špatném stavu. Po přestavbě bude mít zařízení kapacitu pro více než 44.000 obyvatel.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace