Pokuty za nečištění splašků jsou pravomocné

23. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

znečištěná voda IMG_0301

Pokuty uložené krajským úřadem majiteli a provozovateli čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové za únorové nečištění městských splašků jsou pravomocné. Informovala o tom regionální mutace deníku Mladá fronta Dnes.

Vlastník čističky, firma Evorado Import, i provozovatelská firma WWTP DKNL se proti pokutám odvolali k ministerstvu zemědělství, které obě rozhodnutí kraje potvrdilo a odvolání zamítlo. Firma Evorado Import tak dostala pokutu 150 tisíc korun, provozovatele čističky kraj potrestal pokutou 250 tisíc korun. Splašky z šestnáctitisícového města tekly začátkem února do řeky 56 hodin.

Stalo se tak poté, co firma WWTP DKNL přerušila čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí. Provozovateli čističky hrozila pokuta až milion korun, majiteli půl milionu. Evorado Import porušila zákon o vodovodech a kanalizacích, když nezajistila bezpečné a plynulé provozování čistírny,“ řekl mluvčí kraje Jiří Hošna. Postupem firmy WWTP DKNL byl podle úřadu narušen veřejný zájem, tedy řádný, bezpečný, plynulý provoz ČOV.

Případ řešila ve správním řízení i Česká inspekce životního prostředí, která nepravomocně uložila pokuty celkem 400 tisíc korun městu Dvůr Králové nad Labem a dvorským Vodovodům a kanalizacím (VAK). Město i VAK se odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které verdikt ČIŽP zrušilo a správní řízení zastavilo. Podle ministerstva město ani VAK za zjištěné poškození životního prostředí neodpovídají. Podle rozborů splašky zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu. Hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody limity nepřekročily a řeka se, zejména díky chladnému počasí, s celou situací vyrovnala dobře.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony