Pokračující sucho snižuje hladiny řek a nádrží na Moravě

5. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Dyje - Pohansko - IMG

Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. Pro ČTK to potvrdila mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V uplynulých dnech se sice podle mluvčí situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. Vodohospodáři už před dvěma týdny vyzvali radnice a kraje, aby zvážily vydání zákazu čerpání vody z řek pro uživatele, který za odběr vody z toků neplatí, tedy hlavně zahrádkáře. „Úřady již naše vyjádření dostaly, o jejich rozhodnutích nejsme informováni. Situace je ale vážná,“ uvedla mluvčí.

Podle neoficiálních zdrojů již byl takový zákaz vydán na několika místech Zlínského kraje, kde je podle vodohospodářů situace nejvážnější. Vodohospodáři poukazují na to, že množství vody, které odeberou zahrádkáři, se sice může na první pohled zdát malé, ale v celkovém souhrnu jde o velké množství, které v době extrémních veder v korytech řek chybí.

Například voda v říčce Veličce ve Strážnici u Hodonína je na pouhém dvouprocentním běžném srpnovém stavu. Stav vody v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku je na osmi procentech, Dyje v Podhradí na Znojemsku má 14 procent a Jihlava v Ivančicích na Brněnsku 23 procent běžného stavu. Hladina jde prudce dolů i v nádržích. Ve Vranovské u Znojma klesá rychlostí devíti centimetrů za den, v nádrži Vír na Vysočině ubude denně sedm a v přehradě Mostiště u Přerova pět centimetrů vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství