Pokles hladiny vod odhaluje staré historické památky

20. října 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kostel Mexiko vynoření voda sucho

Nejen v naší zemi se lze setkat po významném poklesu hladin vodních ploch s pohledy na stavby, které jsou za běžných podmínek hluboko pod vodou. Například v Mexiku je podle ČTK v současné době k vidění 400 let starý, normálně zatopený kostel.

Pozůstatky kostela se vynořily z řeky Grijalva v nejjižnějším mexickém státě Chiapas, kde díky suchu klesla hladina vody o zhruba 25 metrů. Kostel postavili v Mexiku v 16. století mniši, kteří podle webu listu The Independent přijeli do země se známým španělským misionářem Bartolomém de las Casasem. Ten působil v diecézi Chiapas jako biskup. Kostel byl opuštěn kvůli moru v letech 1773 až 1776. V roce 1966 se dokončila výstavba přehrady Nezahualcóyotl na řece Grijalva a stavba byla zatopena.

Je to už podruhé, co se v krátké době kostel, který jinak zůstává skryt na dně přehrady, vynořil. Naposledy byl k vidění v roce 2002. Tehdy byla hladina tak nízko, že lidé do něj mohli vejít. Tentokrát mohou 61 metrů dlouhou a 14 metrů širokou stavbu pozorovat z lodí.

Zdroj: ČTK, foto David von Blohn, ČTK/AP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině