Pojišťovny v Německu za povodně zaplatí až miliardu eur

Aktualizováno 7. června 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

povoden-vltava9

Škody způsobené záplavami, které minulý týden postihly jižní část Německa, budou pojišťovny stát až na miliardu eur (27 miliard Kč). Odhaduje to mezinárodní ratingová agentura Fitch. Lijáky, které v noci na dnešek postihly východní část Belgie, si vyžádaly jednu oběť, informovala agentura DPA.

Pojišťovny budou kompenzovat lidem v jižním Německu hlavně škody na obydlích a automobilech, uvedla Fitch. Záplavy, které postihly především spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko, ale i západ Německa, ale na solventnost německých pojišťoven nebudou mít žádný vliv.

Nepojištěné škody se podle ratingové agentury vyšplhají na více než jednu miliardu eur. Proti přírodním katastrofám je totiž podle agentury pojištěna jen každá třetí budova.

Vydatné deště zasáhly zpočátku minulého týdne Bádensko-Württembersko a ve středu také Dolní Bavorsko. Celkem si vyžádaly 11 obětí. Další čtyři lidé zahynuli minulý týden při povodních na severu Francie.

Ve Francii pojišťovny odhadují škody způsobené povodněmi na 600 milionů až dvě miliardy eur (16,2-54 miliard Kč).

Zatímco ve Francii se situace již uklidnila, východní Belgii v noci na dnešek zasáhly prudké lijáky. Nedaleko města Welkenraedt strhla divoká řeka skupinu sedmi lidí, kteří se před deštěm schovávali pod mostem. Sedmasedmdesátiletou ženu našli posléze mrtvou, zbytek skupiny se podařilo zachránit. Voda zaplavila také ulice města Verviers nedaleko Lutychu.

Na jihu Německa je podle meteorologů nutno s bouřkami a kroupami počítat až do čtvrtka. Následně by se mělo ochladit a bouřky by se již vyskytovat neměly.

Zdroj: ČTK

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka