Kam o víkendu? Pohořeličtí rybáři zvou na výlov Vrkoče

Aktualizováno 27. října 2011 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

vylov rybnika-foto Jan Sevcik

Rybníkářství Pohořelice na jižní Moravě známé po Evropě svým Pohořelickým kaprem zve už tento pátek 28. října na slavnostní a komentovaný výlov svého velkého rybníka – Vrkoče. Informovalo o tom rybníkářství. 

Výlov začne v pátek, ale návštěvníci mohou přijít až do neděle 30. října, do kdy akce potrvá. Každý den se zahajuje v 7,30 hod. zátahem, jež je doprovázen odborným výkladem. Na koruně hráze rybníka budou mít návštěvníci možnost shlédnout expozici živých sladkovodních ryb.

V průběhu celého dne bude výlov komentován, návštěvníci se budou mít možnost dozvědět více o chovu ryb, rybníkářství v ČR a jeho tradici, mimoprodukčních funkcích rybníků, vodoprávní problematice rybníkářství, zpracování ryb a výrobě rybích výrobků, základní informaci o firmě Rybníkářství Pohořelice a.s.

Pro návštěvníky výlovu bude připraven prodej živých ryb, rybích výrobků (čerstvých, mrazených, uzených a marinovaných), rybích specialit a široká možnost občerstvení, jakož i bohatý doprovodný program až do večerních hodin.

Za zmínku stojí slavnostní pasování na rybáře, kdy při tomto tradičním ceremoniálu jsou noví zaměstnanci firmy přijímáni do cechu Petrova.

Podle údajů pohořelickéhého rybníkářství byl Vrkoč původně vybudován v dobách značného rozmachu rybníkářství u nás v 15. – 16. století. V 19. století byl ale zrušen. Ve snaze obnovit rovnováhu v přírodě v prostoru jižní Moravy bylo přikročeno po roce 1948 k obnově rybníka. Dnešní výměra rybníka je 156,1 ha.

Rybník Vrkoč je bočním rybníkem, nemá vlastní povodí. Napájen je výhradně z Mlýnského náhonu. Náhon odebírá vodu z řeky Jihlavy u jezu v obci Cvrčovice, protéká Pohořelicemi, Velkým Dvorem, Novou Vsí a vlévá se zpátky do řeky Jihlavy.

Obsah vody v rybníce je 1 736 394 m3, průměrná hloubka je 1,1 m. Doba napouštění se řídí množstvím vody v náhoně a činí asi 5 týdnů. Doba vypouštění trvá 17 dnů. Normální hladina je 172,96 m n.m. Rybník je prakticky celý ohrázován. Délka hrází je 5 km. Loviště rybníka má plochu asi 0,2 ha. Při obnově rybníka byla původní výpusť zrušena a postavena nová – betonová. Výpusť je hrazena stavidlovou tabulí. Kvalita vody v náhoně je pro chov ryb velmi dobrá.

Zdroj: Rybníkářství Pohořelice

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství