Podzemní voda ohrožuje hřbitov v Hranicích

10. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

hřbitov - MAFRA -

Na většině míst jsou letošní hladiny podzemních vod pod dlouhodobým normálem. V Hranicích na Olomoucku ale řeší, jak uvádí server idnes.cz, zcela opačný problém – vysoká hladina podzemní vody ohrožuje tamní hřbitov.

Podle zastupitele Karla Hübla je situaci nutno urychleně řešit. Jinak hrozí, že na hřbitově nebude možné pohřbívat. Zvýšenou hladinu podzemní vody považuje za kritickou. „Při výkopech hrobů bylo zjištěno, že se podzemní voda nachází v hloubce 0,2 až 1,5 metru,“ uvedl Hübl. Podle norem by ale měla být její hladina nejméně půl metru pod úrovní hrobu, tedy v hloubce okolo dvou metrů. Město se brání tím, že poslední hydrologický průzkum, který byl na hřbitově prováděn v roce 2002, žádný výskyt podzemní vody neprokázal. „Bylo tam celkem 14 sond, některé do hloubky dvou metrů, většina až do tří metrů, a žádná z nich na vodu nenarazila,“ řekl vedoucí odboru správy majetku na hranické radnici Radomír Bradáč.

Definitivní opravu nosných zdí i snížení hladiny podzemních vod by měla řešit projektová dokumentace revitalizace hřbitova, kterou si nechává město zpracovat. Bude se zabývat obnovou celého hřbitova, včetně chodníků či osvětlení. Práce by mohly začít v příštím roce.

Zdroj: http://olomouc.idnes.cz, foto MAFRA

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka