ČRo: V podzemí Moravského krasu dál končí hektolitry splašků

Aktualizováno 20. listopadu 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

voda-parez21

Část odpadních vod z Rudice v Moravském krasu zatím končí v chráněném jeskynním systému. Za velkých dešťů anebo mrazů totiž tamní kanalizace a čistírna nedokáže splašky zpracovávat a ty tečou přímo do podzemí. Informoval o tom Český rozhlas Brno.

Problém má vyřešit stavba nové kanalizace a napojení obce na čistírnu odpadních vod v nedalekých Jedovnicích. „V Rudici je dneska pravděpodobně nejhorší situace v rámci celého Moravského krasu z hlediska čištění nebo lépe řečeno téměř nečištění odpadních vod,“ popisuje v ČRo vedoucí správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

V obci sice funguje čistička, odpadní vody ale do ní přivádí jednotná kanalizace. Pokud zaprší, nebo zamrzne, splašky se dostávají přímo do podzemí.

„V podstatě neředěné splaškové vody potom dotékají přes takový žlíbek do druhého největšího jeskynního systému nejen Moravského krasu ale celé republiky do Rudického propadání – Býčí skála. Dnes vlastně v určitých situacích ten jeskynní systém funguje jako taková velká čistírna odpadních vod, což samozřejmě nás vůbec netěší,“  řekl Štefka.

Projekt na odkanalizování Rudice a dalších okolních obcí, které se napojí na čističku v Jedovnicích, se připravuje už osm let. Zdržel ho nedostatek peněz. Kompromisní návrh nakonec počítá s odkanalizování jen asi třetiny Rudice. I tak bude podíl obce se sedmimiliónovým rozpočtem vysoký.

Zdroj a více: ČRo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace