Do Podyjí si vemte láhev vody, ta ve studánkách není pitná

Aktualizováno 31. srpna 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

Cendelínova studánka - Před ústí lávky pro pěší na pravém břehu řeky Dyje pod Kraví horou leží Cendelínova studánka. Známá byla již ve středověku. Až do první čtvrtiny 20.století se udržel starý zvyk jejího čištění studánky.- foto NP Podyji

Zhruba desítka pramenů a studánek se nachází v Národním parku Podyjí a jeho bezprostředním okolí. Bohužel ani v jedné v blízkosti turistických cest není voda vhodná k pití. Upozornila na to správa parku.

Některé studánky jsou kvůli relativně suchým létům vyschlé. Jiné nesplňují požadavky hygieniků. Vyplývá to z pravidelného testu kvality vod, který zadali správci parku.

„Pravidelně kontrolujeme vodu v pěti studánkách. Letos jsme ale vodu v červenci odebrali a nechali ověřit v akreditované laboratoři jen ve třech. Studánka Pod Lipami nedaleko Havraníků je po dvou suchých letech bez vody a Plačkovu studánku u Čížova se ještě nepodařilo po sesuvu půdy opravit,“ řekla referentka pro vodní hospodářství správy parku Martina Kosová.

Nejhůře z testů vyšla studna u Popické kaple. Voda zde, kromě nevyhovujících mikrobiologických ukazatelů, nesplňuje ani požadavky na zákal, množství železa a manganu.

Přísnými měřítky hygieniků neprošly ani Mahrova studánka v blízkosti mostu Heleny Mniszkové na Vranovsku a ani Gruberova studánka u Šobeské lávky v lokalitě Devíti mlýnů. Voda v nich nesplňuje požadavky na mikrobiologické ukazatele. „Prakticky nám rozbor říká, že voda přišla do kontaktu se zbytky živočichů. To je v přírodě velmi pravděpodobné,“ uvedla Kosová. Zdravý člověk se může s klidem v duši takové vody napít. Citlivějším lidem může ale požití takové vody způsobit zažívací potíže a znepříjemnit pobyt v národním parku.

Radíme proto v Podyjí do přírody vyrážet s plnou lahví pitné vody a nečekat, že cestou někde doplníme.

Zdroj: NP Podyjí

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině