Podyjí je v teplé zimě bez kormoránů

Aktualizováno 18. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ledòáèek øíèní

Méně pozorovaných druhů i celkových počtů vodních ptáků než v předchozích letech zaznamenali na začátku ledna ornitologové při pravidelném zimním sčítání. Informuje o tom aktuální vydání bulletinu Národního parku Podyjí e-listí.

Může za to podle odborníků především teplá zima. Okolní vodní plochy nezamrzly. Do Podyjí ale letos zavítali ptáci z tajgy a nebe nad řekou střeží orli mořští. Celkově odborníci viděli v národním parku 340 jedinců z jedenácti druhů vodních ptáků. „Výsledkově tak jde o nejnižší počet pozorovaných ptáků během sčítání za posledních deset let. S přihlédnutím ke klimatickým podmínkám letošního sčítání je nejvíce pravděpodobné, že většina vodního ptactva se rozptýlila po nezamrzlých plochách celého kraje a nekoncentruje se na nezamrzající úseky řek jako v jiných letech,“ uvedl biolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Málo jedinců tak odborníci napočítali například u ledňáčka říčního a skorce vodního, kteří patří k nejnápadnějším obyvatelům Dyje v národním parku. „Ve Vranově nad Dyjí jsme ale viděli mladou samici poláka kaholky. Je to druh hnízdící v oblastech tajgy a tundry v severní Evropě. Na našem území sice pravidelně zimuje, ale jen v malých počtech,“ doplnil Mačát. Společně s kaholkou se na již tradičním místě vyskytovalo i minimálně pět jedinců hvízdáků euroasijských. V Hardeggu je pak možné v hejnu kachen divokých pozorovat nenápadné kopřivky obecné. Na nebi nad národním parkem sčítači viděli i dva orli mořské. Tento druh se zde vyskytuje již od devadesátých let a to nejen v zimě.

Nejpočetněji je v národní parku aktuálně zastoupena naopak kachna divoká a labuť velká. „Labutě v Podyjí nacházejí významné zimoviště, které jim poskytuje klidné útočiště a dostatek potravy,“ popsal Mačát. Na zkoumaném úseku Dyje v národním parku i mimo něj, naopak odborníci neviděli žádné kormorány velké. Tento postrach rybářů tak letos v zimě prozatím využívá spíše nezamrzlé velké rybníky a jezera jižní Moravy.

Zdroj: Podyjské e-listí, foto (Ledňáček říční ) Dušan Boucný

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství