Podoubraví se už velké vody bát nemusí

4. srpna 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

povoden-vltava22

Náročný projekt protipovodňové ochrany, který připravil Svazek obcí Podoubraví (SVOP) na Vysočině, úspěšně skončil. Podoubraví tak v budoucnu už žádná velká voda nezaskočí, píše Havlíčkobrodský deník.

Do projektu protipovodňového opatření SVOP, který započal již na jaře loňského roku, se zapojilo od začátku jedenáct obcí ze sedmadvaceti členských obcí svazku.

„V současné době je projekt úspěšně dokončen, a to i přesto, že termín dokončení bylo třeba prodloužit“ informoval předseda SVOP a zároveň starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Projekt se podle jeho slov skládá ze dvou částí. Jednou z nich jsou digitální plány a mapy. Druhou část protipovodňové ochrany tvoří výstražný a varovný systém různých čidel a srážkoměrů v profilech místních potoků i řeky Doubravy, včetně bezdrátového rozhlasu. „Konkrétně v Libici byl instalován bezdrátový rozhlas napojený na integrovaný záchranný systém Kraje Vysočina. Na řece Doubravě je protipovodňové čidlo.

Protipovodňový systém v každé jednotlivé obci je k nahlédnutí i na webu,“ upřesnil Deníku Venhauer. Celková částka na protipovodňové opatření byla zhruba 5,9 milionu korun, ale devadesát procent výdajů pokryly dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Zdroj: Denik.cz, ilustrační foto

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině