Podmořský dron dokáže filmovat i mapovat mořské dno

Aktualizováno 26. listopadu 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

dron podvodní

Web Kickstarter, kde kdokoliv může přispět na zajímavé projekty vynálezců a tvůrců, má novou hvězdu. Je jím podmořský dron – dálkově ovládaná miniponorka Trident. Informuje o tom server ekobonus.cz.

Dronů už se na Kickstarteru zrodilo mnoho. Trident, za kterým stojí společnost OpenROV, je však jedním z prvních, které jsou určeny pod vodní hladinu. Trident je výsledkem čtyř let práce společnosti OpenROV a týmu konstruktérů a inženýrů z kalifornského města Berkeley, který se za ní ukrývá. Zaujme už hydrodynamickým designem, který mu umožňuje ladně se pohybovat pod hladinou. Dokáže se přitom protáhnout úzkými štěrbinami ve skále nebo mezi útesy. Zároveň je však odolný, aby v nemilosrdném světě pod hladinou obstál.

K tomu všemu je dost malý na to, abyste si ho mohli hodit do batohu a vzít kamkoliv s sebou. Pochopitelně do jeho výbavy patří kvalitní kamera, ale navíc i schopnost vytvářet 3D mapy mořského (nebo jiného) dna. V průběhu kampaně na Kickstarteru bylo možné popisovaný dron pořídit za ceny v přepočtu kolem 20 000 korun. V současné době ale není jasné, zda a za kolik se nakonec mořský dron bude prodávat. Jisté jen je, že zájem bude obrovský.

Zdroj a foto: www.ekobonus.cz

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony