Podle odborníků pomohou proti velké vodě opět naše přehrady

31. ledna 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

13_Slapy_prehrada

Pokud přijdou větší srážky, je v přehradách dostatečný prostor, aby se případné kulminace řek mohly regulovat. Informuje o tom dnešní plzeňská mutace deníku Mladá fronta Dnes.

Situace na řekách a potocích v Plzeňském kraji se po úterním dešti zhoršila, včera se však začala zlepšovat. „Snažíme se povodňovou vodu částečně zachytit, abychom situaci pod vodními díly Hracholusky a Nýrsko nezhoršovali. Počkáme, až odtečou neregulované vodní toky a až se kulminace posune dále po proudu. Až poté budeme rozhodovat o případných manipulacích na přehradních dílech,“ uvedl včera Jan Bláha z dispečinku Povodí Vltavy v Plzni.

Hladiny byly včera vzedmuté na horních tocích. Nejhorší byla situace na Úhlavě, kde platil v Klatovech a v Přešticích první stupeň povodňové aktivity. „To předpovídali odborníci Českého hydrometeorologického ústavu. Hydrometeorologové upozorňovali na možnost vyhlášení i druhého stupně, toho ale v Plzeňském kraji zatím dosaženo nebylo,“uvedl Bláha.

Na dolních tocích hodnoty kulminovaly včera odpoledne a večer, na Berounce by měla podle Bláhy hladina stoupat ještě dnes. „Kde budou větší srážky, tak kulminace ještě nastanou, v přehradách v kraji je ale velký retenční prostor, takže pouštíme průměrný ažmírně nadprůměrný průtok, nemusíme zatím nijak významně odpouštět,“ uvedl Bláha.

V oblasti ochrany proti povodním by se v kraji měla situace zlepšit. Protipovodňové stavby a opatření za více než 370 milionů korun totiž chtějí letos dokončit vodohospodáři v povodí řeky Berounky v Plzeňském a Středočeském kraji. „Většinu nákladů spotřebují stavby, na nichž se na Berounsku pracuje od loňska, letos by měly začít i některé menší stavby, například na Plzeňsku,“ sdělila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Povodí letos v Plzeňském kraji dokončí stavbu ve Svrčovci u Dolan na Klatovsku. Obec v roce 2002 postihly povodně. „Ochrana je zajišťována zemními hrázemi a zídkami s převýšením půl metru nad hladinou návrhové povodně. Celková délka hrází a zdí je 880 metrů,“ uvedla Pohůnková. Stavba má přijít na 23 milionů korun a ochrání Svrčovec před stoletou vodou z rozvodněné Úhlavy. Na přípravě se podílela i obec Dolany, která v minulých letech zajistila projektovou dokumentaci, stavební povolení a majetkoprávní vypořádání celkem za 700 tisíc korun.

Letos by mělo Povodí Vltavy zahájit i ukončit například zvýšení kapacity Hněvického potoka v Blatnici na severním Plzeňsku za 11 milionů a úpravu potoka v Předenicích na Plzeňsku za 12 milionů korun. Plány zde počítají s úpravou potoka v délce 708 metrů tak, aby tudy bezpečně protekla stoletá voda. Všechny stavby jsou součástí dotačního programu Podpora prevence před povodněmi II, který funguje od roku 2007 do letoška, píše se na webu Povodí Vltavy.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Plzeňský kraj

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině