Podkrušnohorský přivaděč II má osazeny nové záchytné prvky

27. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

cvprivadec_impuls-435

Pro možnost záchrany osoby či zvířecího mazlíčka byly v polovině srpna tohoto roku instalovány ve dvanácti profilech podkrušnohorského přivaděče II nové záchytné prvky. Informoval o tom dnes mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Prostory podél koryt vodních toků, zejména v zastavěných územích, jsou veřejností hojně využívané. Občas může při neopatrném počínání dojít k pádu do koryta vodního toku. V některých případech a za určitých okolností nemusí jít o nic vážného, ale právě případ Podkrušnohorského přivaděče II (PKP II), zejména při povodních, je podle mluvčího pravým opakem.„Záchytné prvky sice vlastnímu pádu nezabrání, ale významně pomohou s řešením kritické situace po pádu osoby do koryta přivaděče. Pádu mohou zabránit pouze lidé svou rozvahou a pudem sebezáchovy,“ uvedl Svejkovský. „V mnohých případech dokonce ani nejde o pád, ale vědomý skok do koryta pro záchranu domácího mazlíčka. Záchytné prvky by tedy měly pomoci i v záchraně čtyřnohých členů domácnosti do přivaděče spadlých,“ dodal Svejkovský.

V polovině srpna byly dokončeny práce na doplnění bezpečnostních prvků v korytě vodního toku PKP II. Jednalo se o doplnění madel, stupaček a informačních tabulí u celkem dvanácti záchytných profilů. Záchytné profily jsou rozmístěny po celé délce vodního toku PKP II. První záchytné profily jsou instalovány v Jirkově pod sídlištěm na Borku. Poslední záchytný profil je instalován u silničního mostu ve Vysoké Peci. Vzdálenost mezi záchytnými profily je od 200 do 700 m a závisí na tom, zda vodní tok protéká zastavěným či nezastavěným územím.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla