Pod Ostravou jsou miliony kubíků důlní vody. Co s ní?

22. listopadu 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

061220133129

Pod Ostravou se v dolech nachází miliony kubíku vody, která se stále bez užitku odčerpává a s ukončením těžby se naskýtá otázka, jak ji využít. O problému informuje Moravskoslezský deník.

„Ročně odčerpáme okolo 5,5 milionu metrů krychlových důlní vody,“ uvádí Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO. Děj se tak kvůli  těžbě.

„Toto s ukončením těžby uhlí skončí. Proto se s předstihem zabýváme postupy a dopady zatápění podzemí, které po ukončení řízeného čerpání důlní vody nastane,“ pokračuje Havelka s tím, že DIAMO naprostou většinu odčerpávaného média pouští prakticky bez užitku do řeky Ostravice. „Důlní voda o teplotě 27 stupňů Celsia je slaná a má své specifické vlastnosti. Výzkumný ústav balneologický nám ji analyzoval, a dokonce potvrdil, že je vhodná k balneologickým účelům,“ říká v Deníku Havelka.

„Důlní voda, která je v podstatě pod celou Ostravou, může sloužit jako zdroj energie, ale rovněž jako obří zásobník vody pro období sucha. Efektivně využít vodu z podzemí však bude možné až za mnoho let po vystoupání a ustálení hladiny po ukončení řízeného čerpání,“  Havelka závěry odborníků z podniku DIAMO.

Zdroj a celý článek: Denik.cz

 

 

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině