Poctiví vinaři se novely zákona o vinohradnictví a vinařství nemusí obávat

19. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vinný sklep sklípek - IMG_5264

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství je nyní ve stadiu diskusí o variantách, jak zabránit černému trhu se sudovým vínem. Zdůraznil to dnes mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán s tím, že záměrem novely není ohrožení poctivých vinařů.

„Novela je teprve před vnitřním připomínkovým řízením MZe. Jaká verze bude zvolena, není zatím zřejmé. Proto je předčasné spekulovat, zda dojde k zákazu prodeje vína ze sudů,“ uvedl Jordán.

Skutečností je, že se sudová vína v posledních letech stala jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů, což dokazují data Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jen v roce 2014 zkontrolovala SZPI celkem 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovovalo, tedy zhruba 32 procent. Stejné procento nevyhovujících vzorků zjistila SZPI také v předchozím roce 2013. Poctiví vinaři, jež svá vína nepančují, se nemají čeho obávat. Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za moravská.

Ministr zemědělství Marian Jurečka svolá v březnu kulatý stůl za účasti všech relevantních nevládních organizací a vinařských odborníků a bude chtít slyšet jejich názory na připravovanou novelu a jejich návrhy, jak situaci s pančovaným vínem řešit. Teprve poté, až bude dosaženo základní shody, představí ministerstvo zemědělství finální verzi novely zákona o vinohradnictví a vinařství.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka