Počet lokalit s vodou nevhodnou ke koupání se příliš nemění

31. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

koupaliště jezero Poděbrady - IMG_8287

Navzdory některým zprávám, že se v Česku snižuje počet nevhodných lokalit sloužících k přírodnímu rekreačnímu koupání, z aktualizovaných údajů na webu koupacivody.cz takové skutečnosti nevyplývají.

V porovnání se stavem před dvěma týdny jsou lokality označené hygieniky jako rizikové nebo částečně rizikové prakticky totožné. Nadále je podle serveru nejhorší situace na rybníku Hnačov na Klatovsku. Jako další nejméně vhodné lokality k rekreačnímu koupání (na webu www.koupacivody.cz označené červenou barvou) eviduje server Velký rybník na Karlovarsku, koupaliště Rotava, jezero Michal Sokolov, pět lokalit u nádrže Orlík (tábořiště Vojníkov, Trhovky, Podskalí, Radava a Lavičky), rybník Dlouhý u Lanškrouna, pražský Šeberák, Staňkovský rybník u Třeboně, rybník Velké Dáňko, rybník Medlov, přírodní koupaliště Zákupy, koupaliště Sluníčko (Chrastava), dětská část Stříbrného rybníka u Hradce Králové, jezírko Kníničky u Brna, Sokolské koupaliště u Brněnské přehrady a kromě zmiňovaného rybníku Hnačov v oblasti Klatovska také rybník Valcha.

Jen o málo lepší situace je pak na dalších místech, která lze také považovat za riziková z hlediska výskytu přemnožených sinic. Jde o vodní nádrž Skalka v Podboří, Podolsko a Popelíky na Orlíku, čtyři lokality na Máchově jezeře (pláž Port, Borný, Staré Splavy a Kluček), dvě lokality u nádrže Seč (Semtín a Ústupky), rybník písník u Bakova nad Jizerou, Hamerské jezero, jezero Ostrá, jezero Poděbrady a vodní nádrž Rozkoš.

Koupání v uvedených lokalitách může představovat riziko především pro děti, těhotné ženy, alergiky nebo jedince s oslabeným imunitním systémem. Riziko přitom představují přemnožené toxické sinice, konkrétním projevem jsou pak zejména kožní vyrážky.

Kontroly jakosti koupacích vod jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně (u koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena). V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze. Vzorky odebrané obvykle v pondělí jsou analyzovány v laboratořích a výsledky jsou vkládány do centrálního informačního systému kvality pitných a koupacích vod PiVo každý týden do čtvrtečního odpoledne. Během čtvrtečního odpoledne jsou výsledky ověřeny pracovníky KHS včetně vyhodnocení kvality vody dle platných předpisů. Během pátku jsou údaje dostupné na serveru www.koupacivody.cz

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství