Vodné a stočné 2015: I po navýšení bude cena vody v Praze pod celostátním průměrem

Aktualizováno 19. prosince 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

PVK - centrální dispečink - IMG_2739

Za tisíc litrů vody zaplatí Pražané v příštím roce 77,66 korun, a to včetně patnáctiprocentní DPH. Definitivně to dnes potvrdil mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáš Mrázek.

Ve srovnání s letošním rokem jde podle mluvčího o nárůst o 2,38 procenta. „Toto navýšení odpovídá pouze  inflačnímu nárůstu provozních nákladů a předpokládanému téměř dvouprocentnímu snížení spotřeby vody,“ zdůraznil Mrázek s tím, že cena vody v metropoli i nadále zůstane pod celorepublikovým průměrem.

V roce 2015 zaplatí Pražané za pitnou vodu 44,72 Kč/m3 včetně DPH a za odvádění a čištění odpadní vody 32,94 Kč/m3 včetně DPH.  To znamená, že litr vody z kohoutku bude stát pouze necelých 8 haléřů. Čtyřčlenná rodina v hlavním městě v průměru denně spotřebuje 440 litrů vody. Za toto množství zaplatí v příštím roce zhruba 34 korun, což je o necelou korunu více než letos. „Voda z vodovodu patří stále k nejnižším po­ložkám ve spotřebním koši Pražanů, připadá na ni pouze 1,2 procenta z výdajů domácností,“ upřesnil Mrázek.

Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů. Cenu vody pro rok 2015, která je jednotná jak pro domácnosti, tak i ostatní odběratele, schválila Rada hl. m. Prahy.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace