Plzeňský kraj počítá využitím vojenského újezdu Brdy na prevenci povodní

2. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Klabava - IMG_3490

Podle hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse hodlá kraj v případě, že bude zrušen stávající vojenský újezd Brdy, využít toto území zejména vodohospodářsky. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo.

„Náš zájem je toto území vodohospodářsky využít a regulovat, ať už z hlediska zdrojů pitné vody, nebo protipovodňových opatření na řece Klabavě. Kraji připadne severní strana Brd a my nepředpokládáme, že by zde vznikaly nějaké developerské projekty. Změna se dotkne obcí v blízkosti vojenského újezdu, které budou muset změnit své územní plány a budou také mít možnost částečně zasahovat do rozvoje tohoto území. Hlavní slovo ovšem bude mít stát, protože území získá status chráněné krajinné oblasti,“ konstatoval hejtman Šlajs.

Ten se také vyjádřil k záměru vybudovat na území újezdu vodní nádrž Amerika, která by měla zachycovat povodňovou vlnu na horním toku Klabavy. „Na mapách ministerstva zemědělství Amerika figuruje, já si ale myslím, že se za svého života této přehrady nedočkám. Faktem ovšem je, že Klabavu je třeba nějakým způsobem regulovat, je to nejnebezpečnější řeka v kraji,“ podotýká hejtman.

Podle deníku Právo Naše voda, ilustrační foto (Klabava v Brdech) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace