Plzeňský kraj chce revitalizovat unikátní zámeckou oboru Horšov

10. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Krčínova lípa u tvrze Křepenice - IMG_0468

Plzeňský kraj chce revitalizovat svoji zámeckou oboru v Horšově, kterou spravuje jeho střední odborná škola a učiliště. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Ivana Bartošová.

Kraj podle ní prracuje na studii obnovy několikahektarové plochy, kterou chce mít hotovou do konce roku. Veškeré úpravy včetně rybníků a kanálu od Jakuba Krčína přijdou na desítky milionů korun. Podle Bartošové by bylo možné oboru propojit s dva kilometry vzdáleným státním hradem a zámkem Horšovský Týn, dále místním kapucínským klášterem a bývalou míčovnou, která je města a je rovněž nutné ji opravit. „Lidé teď jdou ze zámku a jedou pryč. Ale kousíček odtud je raně gotický kostel s unikátními freskami a přiléhá k němu unikátní a památkově chráněná obora,“ uvedla náměstkyně. Navíc je tam kanál, který projektoval Jakub Krčín z Jelčan, jeden z nejznámějších rybníkářů. „Je to neznámé, a přitom úžasná deviza, která se musí otevřít turistům,“ řekla Bartošová.

Obora na výjezdu z Horšovského Týna na Mariánské Lázně je přístupná, ale není upravená. Škola tam má statek a další část je volná jako obora s loukami a s barokním loveckým zámečkem Annaburg z roku 1744. „Když tam vstoupíte, je to malinký lednicko-valtický areál,“ řekla náměstkyně. Turisté tam zatím jezdí jen na oběd do penzionu. Obora se soustavou rybníků byla založená na začátku 17. století, rybník je vyschlý. Na obnovu by se snažil kraj získat peníze z EU.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství