Plzeňsku hrozí povodně, meteorologové varují před bouřkami po celém Česku

28. května 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

povoden-vltava9

Po celém Česku s výjimkou Karlovarska hrozí až do čtvrtku 29.5. velmi silné bouřky nebo silné bouřky, v Plzeňském a Jihočeském kraji pak vydatné deště. V Plzeňském kraji pak vydali meteorologové nejvyšší varování před povodněmi. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav.

V noci na čtvrtek se budou místy vyskytovat velmi silné bouřky, které budou opět doprovázeny zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm a také kroupami. „Méně intenzivní (silné) bouřky očekáváme v kraji Jihomoravském, kde se mohou úhrny ojediněle pohybovat kolem 35 mm. Zeslabení bouřkové činnosti očekáváme v oblasti Čech a Vysočiny v průběhu 1. poloviny noci na čtvrtek a na severu Moravy a ve Slezsku ve čtvrtek ráno. Během čtvrtka budou srážky pokračovat ve formě deště, který bude na přecházející frontě od severu trvalý. Zeslabení a následné ustávání srážek předpokládáme od severu ve čtvrtek odpoledne, na jihu území ve večerních hodinách,“ uvádí ČHMÚ.

V oblasti západních a jihozápadních Čech se bude vyskytovat trvalý a vydatný déšť po většinu období středy, noci na čtvrtek a čtvrtka, kdy spadne 10-40 mm, ojediněle kolem 50 mm srážek.

„V důsledku očekávané intenzivní srážkové činnosti během dnešního dne předpokládáme opětovné vzestupy na horních úsecích nejvíce postižených povodí (zejména Klabava a Úslava), kde hladiny opět mohou dosáhnout úroveň 3. SPA. Na ostatních tocích v povodí Berounky lze očekávat dosažení 1. SPA a ojediněle nelze vyloučit dosažení vyšších stupňů SPA. Na dolním toku Berounky v profilu Beroun předpokládáme dosažení 1. SPA kolem čtvrtečního poledne.

Vzhledem k vysoké nasycenosti území může dojít při očekávaných bouřkách s přívalovými srážkami k lokálnímu zatopení povrchovým odtokem a ke vzestupům menších vodních toků, s možností dosažení úrovně SPA.

V Praze nelze během čtvrtka vyloučit mírné překročení 1.SPA, a to v důsledku zvýšeného přítoku z Berounky a manipulací na VD Vrané.

Zdroj: ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině