Plzeň shání peníze na rekonstrukci úpravny vod, ve vodě roste obsah pesticidů

28. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

kohoutek-umyvadlo-voda6-328x245

Přestože je voda, která teče obyvatelům Plzně z kohoutků, zdravotně nezávadná, musela plzeňská vodárna využít výjimku na povolené limity na obsah pesticidů ve vodě. Problém rozebírá informační portál idnes.cz.

Plzeňská radnice podle portálu proto hledá cestu, jak kvalitu vody zlepšit. Pesticidy jsou chemické látky, které používají zemědělci k ochraně úrody, ale ve vodě jsou ve větší míře nežádoucí. Expert na vlivy škodlivých látek na zdraví Miroslav Šuta proto upozorňuje, že se pesticidy nesmí podceňovat. „V posledních letech jejich spotřeba roste. Plzeň má nevýhodu, že je závislá na vodě z řeky Úhlavy, která teče sto kilometrů obydlenou krajinou. Zdravotní rizika se počítají pro každý pesticid zvlášť a není úplně jasné, co dělají jejich směsi,“ řekl Šuta. Ten v souvislosti s tím připomněl, že v kraji je poměrně vysoká míra nádorových onemocnění trávicího ústrojí. „Opatrnost je na místě,“uvedl Šuta.

Opoziční zastupitel Petr Suchý z TOP 09 se už dokonce domáhal, aby radnice o pesticidech ve vodě informovala veřejnost. „Lidé pijou špatnou vodu a neví o tom,“ prohlásil Suchý. Tím rozčílil primátora Martina Baxu z ODS, který Suchého výrok označil za poplašnou zprávu. Primátor proto povolal zástupce generálního ředitele Vodárny Plzeň Jana Kretka, aby Suchého výrok vyvrátil. Kretek na radnici dovezl stanovisko experta, že zvýšený obsah pesticidů v řece nepředstavuje ani při každodenním pití vody žádné zdravotní riziko ani pro nejcitlivější lidi.

I když ale pesticidy v Úhlavě zřejmě nepřestavují aktuální hrozbu, radnice hledá způsoby, jak kvalitu pitné vody pro 200 000 lidí zvýšit. Má zřejmě jen dvě cesty.První možností je rozjet miliardový projekt na rekonstrukci úpravny vody. Tak by vodárna získala nové technologie na čištění vody. Radnice proto už schválila žádost o evropskou dotaci, která by měla pokrýt až 70 procent nákladů odhadnutých na 1,2 miliardy.

Ke snížení obsahu pesticidů v Úhlavě může Plzni ještě pomoci krajský úřad. Zástupci hejtmanství totiž začali hledat cestu, jak užívání chemikálií v okolí Úhlavy omezit. Tento týden už se kvůli tomu na krajském úřadu radili odborníci na životní prostředí. Někteří přiznali, že uhlídat vodu v řece bude hodně obtížné.

„Musíme se domluvit se zástupci Povodí Vltavy a Státní rostlinolékařskou správou, která dohlíží na zemědělce s Českou inspekci životního prostředí. Budeme se bavit o tom, jak nastavit pravidla k používání pesticidů, i o tom, jak kontrolovat, zda se respektuje ochranné pásmo kolem Úhlavy,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal.Ten řekl, že se na hejtmanství začalo jednat o projektu na měření kvality vody v Úhlavě, aby bylo možné určit oblasti, z nichž se pesticidy do řeky dostávají.

Zdroj: plzeňská mutace portálu idnes.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace