Plýtvání surovinami ohrožuje celosvětové zásoby vody

23. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

IMG_6659 jinovatka

Evropské plýtvání surovinami ohrožuje celosvětové zásoby vody. Upozorňuje na to nezávislá studie, jejíž český překlad vydala organizace Hnutí DUHA.

Text varuje, že Evropu nezajímají důsledky nedostatku vody na vlastním území ani ve světě a vyzývá vlády evropských zemí, aby začaly spotřebu vody a surovin sledovat. Ve spotřebě vody na jednoho člověka je Evropa jako celek čtvrtá na světě. Voda je užívána přímo (na vaření, sprchování či úklid), ale také nepřímo – při výrobě zboží. Například na vyrobení jednoho litru balené vody se jich takto spotřebuje dalších devět.

Vyrobené zboží navíc končí brzy v popelnicích. Každoročně na českých skládkách nebo ve spalovnách končí recyklovatelné suroviny za tři miliardy korun. Česká republika totiž recykluje pouhých 24 procent komunálního odpadu. Přitom sousední Německo nebo některé jiné evropské země recyklují až třikrát více.

Změnit by to měl nový zákon o odpadech, který nyní dokončuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Hnutí DUHA navrhuje, aby do něj zařadil takzvanou recyklační slevu: obce, které hodně recyklují, a produkují tedy málo odpadků, budou mít nižší sazbu poplatku za skládkování zbývajícího odpadu v popelnicích.

Recyklační sleva by motivovala radnice, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů rodinám usnadnily třídění – takže separovat odpad bude nejen správné, ale také snadné. Mohou také umožnit domácnostem, aby třídily takzvaný bioodpad – zbytky z kuchyně či trávu a listí ze zahrad.

Zdroj: Hnutí DUHA

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka