Ploutvové plavání připomíná pohyb delfínů

20. února 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

19_PLOUTVOVE_PLAVANI_2

Ploutvové plavání je sportovní disciplína, při které se používá speciální ploutev (zvaná monoploutev) a šnorchl. Jak přitom připomíná facebooková verze portálu Naše voda, plavci pak na první pohled vypadají jako mořské panny a pohybem připomínají delfíny.

První soutěže v této disciplíně byly pořádány ve dvacátých letech 20. století ve Francii, ve třicátých letech v Itálii a v padesátých letech ve Velké Británii. V současné době se ploutvové plavání uchází o zařazení mezi sporty olympijské. Doposud je ploutvové plavání součástí Světových her (soutěže neolympijských sportů), které se konají od roku 1988 (Kalifornie, USA).

Při tomto způsobu plavání musí plavec plavat v hydrodynamické poloze, v poloze se vztyčenými pažemi a s dlaněmi přes sebe, aby profil těla byl co nejmenší. Hlavu je nutné co nejvíce skrýt mezi ramena a paže. U tohoto plavání se používá šnorchl, který je připevněn zepředu na hlavě. Plavci tak vlastně plavou na způsob delfínů, ať jsou pod vodou nebo na hladině. Monoploutev je hlavním hnacím prvkem při tomto plavání. Volba tuhosti materiálu je závislá na silových dispozicích závodníka. Ploutve se liší tvarem a počtem vrstev laminátu.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace