17.7.2014 7.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Plány na dvanáct „nových“ přehrad ve východních Čechách existují již řadu let
Takzvané „nové“ přehrady ve východních Čechách se plánovaly již před mnoha lety a navíc jde o přehrady menšího rozsahu Informuje o tom Hradecký deník s tím, že přehrady jsou lokalizovány jsou na podhorské toky, kde by se neměly příliš dotknout dosavadní zástavby.
Třeba v Pardubickém kraji počítá vláda s právě představeným Návrhem aktualizované Politiky územního rozvoje ČR s osmi možnými novými vodními nádržemi. Ve srovnání s dosavadním územním plánem kraje je to snížení více než o polovinu. Stavěly by se ale až za několik desítek let. V Královéhradeckém kraji by pak měly vzniknout čtyři přehrady. Nový návrh bere více ohledy na osídlení území a krajinu, kvůli nádržím už nebude nutné tolik bourat zástavbu.
Uvažované nádrže mají sloužit jako zdroje pro zásobování pitnou vodou při možných klimatických změnách, další mají i protipovodňový význam. Většinou jsou na menších tocích, některé zasahují rovněž na území sousedních krajů. Největší je nádrž Hoštejn na Březné na Šumpersku s rozlohou téměř 500 hektarů, nejmenší má vzniknout u Spačic na Chrudimsku na Doubravě, její plocha nedosahuje ani 50 hektarů. Z dosavadního seznamu budoucích přehrad mají vypadnout například nádrž Klášterec na Divoké Orlici, Velká Morava na Moravě nebo u Rabouně a Vrbatova Kostelce na Chrudimsku.
„Je to jen ochrana území formou takzvané územní rezervy, aby se lokalita nezastavěla nějakou významnou stavbou, třeba rychlostní silnicí nebo velkými výrobními areály,“ dodala Loumanová. Podle vedoucí oddělení vodního hospodářství krajského úřadu Jany Hroudové je výstavba nádrží naplánována až v horizontu 50 let. „Všechny plánované územní rezervy jsou časově velmi oddálené stavby. Budou realizovány, pokud dojde ke klimatickým dopadům na vodní bilanci, určitě ne v blízké budoucnosti,“ řekla Hroudová. Nádrže budou povoleny teprve poté, co potřeba akumulace povrchových vod převýší zájmy ochrany přírody.
Plánované přehrady na východě Čech – primárně protipovodňová ochrana:
• Fořt (Čistá) – 134,4 ha
• Babí (Babí potok) – 59,4 ha
• Žamberk (Rokytenka) – 190 ha
• Lukavice (Kněžná) – 69,5 ha
• Písečná (Potočnice) – 63,1 ha
• Jangelec (Loučná) – 193,3 ha
• Rychmburk (Krounka) – 79,1 ha
• Hořička (Ležák) – 269,1 ha
• Spačice (Doubrava) – 44,8 ha
Primárně zdroj vody:
• Pěčín (Zdobnice) – 80 ha
• Hoštejn (Březná) – 489,3 ha
Zdroj: Hradecký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
17.7.2014 7.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy