V pitné vodě v Libavé je zvýšené množství uranu

17. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

liba

Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměli pít děti a těhotné ženy.

V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla na začátku loňského roku vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou. Armáda se snaží zjistit příčinu vyšší koncentrace uranu a plánuje upravit technologii úpravy vody z nedalekého zdroje, aby ji tohoto radioaktivního chemického prvku zbavila.

Ředitel příspěvkové organizace Armádní servisní (AS-PO) Martin Lehký v dopise zaslaném minulý týden vedení Města Libavá uvedl, že zvýšené množství uranu ve vodě z úpravny Velká Střelná zjistili experti Zdravotního ústavu Ostrava. „Jako dočasné provizorní opatření doporučuji informovat obyvatele, že pitnou vodu nelze používat k přípravě kojenecké stravy. Je doporučeno omezit její přímou spotřebu u dětí do sedmi let a u těhotných žen,“ stojí v dopise.

Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany dnes ČTK řekla, že po zjištění uranu ve vodě byl zadán její rozsáhlý rozbor. „V tuto chvíli není známo z jakého důvodu se uran ve vodě objevil. Výsledky rozboru budou známy do 8. dubna a ihned po té budeme moci situaci na základě doporučení odborníků řešit,“ uvedla.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti okresů. Na Libavé před rokem 1989 trvale pobývalo 2500 sovětských vojáků. Další stovky až tisíce jich i s těžkou vojenskou technikou přijížděly na pravidelná cvičení. Po odchodu za sebou sovětská armáda zanechala ohromné množství nevybuchlé munice i půdu zamořenou ropnými látkami. Likvidace ekologických škod trvala několik let a stála stovky milionů Kč.

Podle místostarosty Města Libavá Jiří Ondřejky obec čeká na konečné výsledky rozboru pitné vody, které by měly stanovit míru rizika. „Rozváží se pitná balená voda, pro vaření ve škole je připravena cisterna. Na starost to má firma, která nám vodu dodává. Problém to pro obec je, zatím nevíme, jaké budou konečné výsledky,“ řekl ČTK místostarosta. Dodal, že zatím není známo, kdy by měly konečné výsledky rozboru pitné vody dorazit.

Podle zástupkyně ředitelky Základní školy a Mateřské školy Město Libavá Lenky Křížkové má škola k dispozici nyní cisternu s nezávadnou pitnou vodou. „AS-PO nám dodala cisternu s pitnou vodou, která je přistavena za školní budovou. Kuchařky pro vaření dětem ze základní i mateřské školy používají tuto vodu. Dětí samotných se to jinak nijak nedotklo,“ uvedla.

Ředitel AS-PO Lehký už vedení obce informoval o tom, že armáda při plánované rekonstrukci vodního zdroje Velká Střelná uvažuje o instalaci technologie na odstranění uranu ze surové vody. „Současné byly provedeny rozšířené analýzy vody, které jsou nutném podkladem k provedení znaleckého posudku a vyhodnocení zdravotních rizik,“ uvedl. Lehký dnes ČTK řekl, že zatím nelze odhadnout, kdy by mohla být technologie na odstranění uranu z vody ve Velké Střelné instalována.

Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons, Miloš Hlávka

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace