Pitná voda se stočným na Jihlavsku od července podraží o 5,5 procenta

22. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena pitné vody včetně stočného na Jihlavsku od 1. července stoupne o 5,5 procenta. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko mění ceník po třech letech bez zdražování, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě předseda svazku a starosta Telče Roman Fabeš.

Obyvatelé tak budou za metr krychlový včetně daně platit 92,51 koruny, o 4,80 koruny více než doposud. Nový ceník se vztahuje i na většinu obyvatel Jihlavy, přestože krajské město na konci roku 2012 ze svazku vystoupilo. Vypořádání majetku ale doposud nebylo dokončeno. Městská firma Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) proto zatím může zásobovat vodou jen některé příměstské části. Její ředitel Jiří Benáček ČTK řekl, že město na rozhodnutí svazku o cenách vody nemá vliv.

O zvýšení ceny rozhodla valná hromada svazku v úterý. „Tlačí nás k tomu hned několik skutečností,“ uvedl Fabeš. Zmínil dotované investice do vodohospodářského majetku téměř za 240 milionů Kč. „Zvyšování ceny za vodné a stočné v tomto případě vyžadují pravidla pro použití dotací Evropské unie,“ uvedl. Svazek podle Fabeše dělal i další akce, kupříkladu v březnu zajistil výměnu provzdušňovacího systému u dvou nádrží čistírny odpadních vod v Jihlavě. Zlepšily se také čistírny ve Větrném Jeníkově, Černé a Dušejově, dílčí rekonstrukce vodohospodářského majetku byly nebo jsou prováděny v dalších členských sídlech, kupříkladu v Telči, Polné, Dobroníně a Kostelci. Podle údajů na webových stránkách sdružuje Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko 24 měst a obcí.

Zbývající velké vodohospodářské společnosti na Vysočině změnily ceníky od letošního ledna. V okrese Žďár nad Sázavou stoupla cena vody včetně stočného o tři procenta na 92,60 Kč za metr krychlový a v okrese Třebíč o dvě procenta na 87,49 Kč. Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace zvýšily celkovou platbu o 1,5 procenta na 69,35 Kč.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace