Pít vodu z palmy Ravenala není příliš bezpečné

Aktualizováno 8. srpna 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Palma, z níž lze prý pít

Neustále opisovaná tvrzení o možnosti zahnat v exotických krajích žízeň z listů palmy Ravenala je jedním z málo známých mýtů. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Rostlina nazývaná také „strom poutníků“ je ve skutečnosti Ravenala madagaskarská (Ravenala madagascarensis), patřící do čeledě banánovitých a je jedním ze symbolů tohoto ostrova. Z kmene palmy vyrůstají listy, které vzhledem připomínají vějíř. Voda se hromadí v řapících jejich listů. Její využití na Madagaskaru spočívá přitom nespočívá v poskytování vody k pití, ale semena palmy se zpracovávají na výrobu škrobu a oleje, mladé listy se pak konzumují jako zelenina a z dlouhých řapíků se vyrábí papír.

Tvrzení, že se z této palmy dá napít, je postaveno trochu„na vodě“. Ve starších, ale i nejnovějších cestopisech se neustále opakuje, že Ravenala sloužila unaveným a žíznivým poutníkům k uhašení žízně. Ve skutečnosti voda, která je nashromážděná v paždí obřích listů, spíš připomíná barvou i pachem zahnívající bažinu a plave v ní uhynulý hmyz či tlející zbytky listů. Navíc Ravenala roste v deštivých krajích, kde poutník žízní rozhodně nestrádá.

Tato palma je již rozšířena v mnoha tropických parcích světa i jako okrasná rostlina. Dá se pěstovat i v pokojových podmínkách, není problém její semínka nebo mladé rostlinky sehnat i u nás v ČR.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách