Deník: Pijete vodu ze studánek v Moravskoslezském kraji? Buďte opatrní

Aktualizováno 18. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

voda ze studánek nemusí být často zdravá

Hygienici zkontrolovali kvalitu vody ve třiadvaceti studánkách v Moravskoslezském kraji. Jen sedm z nich bylo bez závad, píše Deník.cz.

Každou neděli se chodí paní Alena Voldánová z Ostravy-Jihu projít do blízkého Bělského lesa. U kapličky zapálí svíčku a napije se ze studánky. Domů si pak odnese dvě PET lahve s vodou na kávu a na čaj. „Je to už takový rituál, možná se mi to zdá, ale kafe z vody ze studánky pak lépe chutná,“ míní paní Alena. Pro vodu sem chodí už několik let, žádné zdravotní problémy prý nikdy neměla.

Zda je voda ze studánky opravdu kvalitní a neškodná, by mohla přesně zjistit. Musela by si ale zaplatit rozbory vzorků vody u některé z laboratoří. Hygienici totiž nemají ze zákona povinnost vodu ze studánek kontrolovat a zjišťovat, jestli je nezávadná. Čas od času to ale udělají studánky kontrolovali třeba před třemi lety, letos odebrali vzorky ve vybraných studánkách dvakrát. Pro klid paní Aleny studánka Matky Boží-Svatý pramen v ostravském Bělském lese patří k těm bezpečným.

„První odběry se uskutečnily na přelomu května a června. Druhé kolo odběrů proběhlo koncem srpna a začátkem září. U odebraných vzorků byly stanoveny mikrobiologické, biologické a základní fyzikální a chemické ukazatele,“ uvedla v Deníku ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.  Zdroj: Deník.cz

Studánky, které vyhověly.

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině