Petice za záchranu candátů má 1100 podpisů, autoři ji dali úřadům

23. listopadu 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

canda

Více než 1100 lidí podepsalo petici za záchranu candátů na Lipně. Iniciátoři ji dnes předali ministerstvu zemědělství, Českému rybářskému svazu i jeho jihočeské organizaci a zemědělskému výboru Sněmovny. ČTK to řekl signatář petice Radek Filip, který je šéfredaktorem rybářského časopisu Kajman.

Signatáři petice chtějí, aby bylo znovu zavedeno opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 centimetrů. Taková nástraha je pro ně příliš veliká, takže by se tím odlov candátů snížil. Nelíbí se jim, že Český rybářský svaz před sezonou upravil podmínky pro lov těchto dravých ryb. Žádají proto svaz, aby podmínky opět zpřísnil. Podle hospodáře rybářského svazu pro jižní Čechy Milana Hladíka zůstanou pravidla zatím stejná, svaz bude situaci sledovat a pokud by se během tří let ukázalo, že je to nutné, může pravidla zase změnit.

Podle Filipa byl zájem rybářů o petici veliký, podepsali ji rybáři nejen z ČR, ale i z Německa, Rakouska a dalších zemí. Z debaty napříč všemi rybářskými médii také vyplynulo, že mnoho rybářů by si přálo zavést navrhovanou ochranu dravců nejenom na Lipně, uvedl Filip. „Z rybářských iniciativ tolik podpisů nasbírala v minulosti zřejmě pouze petice za prodloužení denní doby lovu,“ uvedl Filip.

Petice na záchranu candátů tak má podle něj velmi silný mandát, to i z toho důvodu, že ji podepsali všichni členové dobrovolné lipenské rybářské stráže, profesionální rybářská stráž, hospodář revíru, vědci provádějící ve vodách Lipna výzkum i řada osobností z řad rybářů.

Lipno je největší přehradou v Česku a v minulosti se tu candátům velice dařilo. Před sedmi lety však začaly jejich stavy klesat, a tak Český rybářský svaz sáhl k zásadním omezením, jež měla dravé ryby chránit, před letošní sezonou ale tato opatření zmírnil.

Zdroj CTK

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství