Petice proti zákazu nočního kotvení čítá přes 4000 podpisů

10. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Lodě na vodě 2015 - IMG_5484

Ve čtvrtek 11. června proběhne ve 12.00 hodin v Českém Yacht Klubu v Praze 4 – Podolí tisková konference po předání petice „Vraťte nám noční kotvení“. Portál Naše voda o tom informoval zástupce petičního výboru Tomáš Kruska.

Vyhláška 46/2015 Sb., zakázala volné kotvení a nutí rekreační plavidla, aby na noc odplouvala do vyhrazených míst. Tento zákaz platí pro všechna plavidla podléhající evidenci, a s výjimkou vodních cest, dopravně významných pro neomezenou nákladní plavbu, platí na všech povrchových vodách v České republice, kde jsou vyznačena místa pro dlouhodobé stání plavidel. Kromě jiného zákaz postihuje také vltavskou kaskádu od Lipna až po Slapy, do jejíhož splavnění pro turistickou plavbu stát investoval stovky milionu z evropských dotací.

V ČR je cca 15 000 evidovaných malých plavidel. Zákaz nočního kotvení vzbudil velmi silný nesouhlas a za dva měsíce účinnosti vyhlášky se shromáždilo více než 4000 podpisů pod protestní peticí. Jedním z důsledků odporu proti zákazu je také spojení největších organizací sportovní a rekreační plavby ke společnému postupu v legislativních jednáních. Ministr dopravy byl v parlamentu opakovaně interpelován s požadavkem na vysvětlení anebo zrušení zákazu volného kotvení, a přislíbil o této věci jednat.

Na tiskové konferenci budou členové petičního výboru informovat o aktuálním stavu jednání o zrušení zákazu nočního kotvení.

petiční výbor petice „Vraťte nám noční kotvení“ – zástupce: Tomás Kruska
tomas@kruska.cz tel: 731 624 897

tiskový mluvčí Petr F. Chudoba
legislativa@cany.cz tel: 602 185 949

Elektronická verze petice – http://www.petice24.com/vratte_nam_nocni_kotveni

Český Yacht Klub – http://mapy.cz/s/iyqb

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině