O peníze na odstraňování následků povodní z Fondu solidarity požádá ČR v srpnu

25. července 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

povodně 2013 - Botič

Česká republika požádá o pomoc z Fondu solidarity EU na odstraňování následků letošních povodní v první polovině srpna. Informoval o tom týdeník Zemědělec.

Podle mluvčího ministerstva financí Odřeje Šrámka připravuje ministerstvo příslušnou žádost.  Vyčíslování povodňových škod podle něj ještě neskončilo. Podání žádosti musí rovněž schválit vláda.

Fond solidarity Evropské unie, který vznikl v roce 2002 po tehdejších ničivých záplavách, funguje mimo běžný rozpočet EU. Na výplatu náhrady škod se musí složit ostatní členské země poté, co žádost schválí Evropská komise, europarlament a Rada EU. Hlavním kritériem pro poskytnutí pomoci je, že celkové přímé škody musí přesáhnout tři miliardy eur (77,4 miliardy korun) nebo 0,6 procenta hrubého národního důchodu. V případě České republiky to pro letošek znamená 872 milionů eur (22,5 miliardy korun). V takovém případě fond poskytuje jako příspěvek šest procent uznatelných škod. Pomoc lze získat také v případě, že živelní pohroma způsobí velké regionální škody, připomněl. Poslední možností je takzvané kritérium sousedící země. O pomoc tak může požádat i stát, který sousedí se zemí postiženou závažnou katastrofou, jejíž škody přesáhly limit pro hlavní kritérium.

Výše škod v České republice by v tomto případě nebyla rozhodující, zásadní je, aby bylo prokázáno, že škody způsobila stejná katastrofa jako v Německu nebo Rakousku. V případě regionálního kritéria a kritéria sousedící země poskytuje Fond solidarity až 2,5 procenta uznatelných škod.

Zdroj: Zemědělec

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace