Peníze z EU pomohly upravit koryta Setěchovického a Radhostického potoka

6. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

přehrazený potok - IMG_1741

 

Zpevněná a rozšířená koryta Setěchovického a Radhostického potoka mají ochránit obyvatele Zálezel a Setěchovic na Prachaticku před velkou vodou. Informoval o tom ve svých zprávách český rozhlas s tím, že na opatření využilo Povodí Vltavy peníze z EU.

„Koryta se částečně se vyzdila, vybetonovala, udělali jsme zpomalovací prahy. Už i zvýšené pršky s sebou nesly větší množství vody a teď to není vůbec poznat. Lidé v těch nejbližších místech určitě spí podstatně klidněji,“ konstatuje starosta obce Zálezly Josef Kouba. Dokončené úpravy se týkají zhruba dvou kilometrů vodního toku. Doplněné zábradlí omezí riziko pádu do potoka.

Protipovodňová opatření prospějí i čistotě vody v Setěchovickém potoku.„Je daleko menší pravděpodobnost rozlivu při intenzivním dešti. Samozřejmě se tam budou dělat nějaké přehrážky, ta voda se tam okysličuje, takže to funguje trochu jako čistírna, tedy samočistící schopnost toho toku,“ říká Jan Kubašta z odboru životního prostředí Městského úřadu Vimperk, který stavbu posuzoval. Povodí Vltavy náklady na protipovodňová opatření na Setěchovickém a Radhostickém potoce vyčíslilo na 14 milionů korun.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka