V pátek a sobotu proběhnou slavnosti jablek a cideru v Praze na Jiřáku

8. října 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spolek Archetyp připravil na pátek a sobotu 9. a 10. října 2015 na farmářském tržišti Jiřák „Jablečné slavnosti“ s ochutnávkou jablek a z nich vyrobených ciderů. Informoval o tom předseda spolku Jiří Sedláček.

“Jablečné slavnosti jsou skvělou příležitostí k setkání pěstitelů jablek přímo se spotřebiteli. Ovocnáři zde nabídnou svá nejlepší jablka a spotřebitelé se zase mohou seznámit osobně s těmi, kteří se celý rok pečlivě starají o sady, které tak úžasně dotvářejí naší krajinu.  Jablečné slavnosti jsou oslavou jablka jako našeho tradičního ovoce, které mají spotřebitelé nejradši a ročně ho zkonzumují téměř 25 kg na osobu.”říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. Pro děti jsou připraveny pohádky a každý si také může upéct jablko na ohni, jako za časů našich babiček. Živě zahraje oblíbená kapela Circus Problem.

Kromě jablek syrových potěšíte chuťové buňky také vším, co se z jablek vyrábí: od moštů a sirupů přes koláče, záviny, zavařeniny, pyré, křížaly, paštiky, pomazánky nebo pečeně. V pojízdné moštárně si můžete vylisovat své jablečné favority přímo na místě. Na úvodním stanovišti Ovocnářské unie bude připraven sám Martin Ludvík, k rozhovoru o čemkoliv okolo jablek i o životě kolem nich. Můžete tam omrknout i kousnout si do dnes legendárních českých odrůd jako Panenské nebo Matčino.

Farmářský trh na Jiřáku bude přitom plně fungovat v klasickém pátečním i sobotním obsazení a jablečné slavnosti ho nijak nenaruší. Pěstitelé, ovocnáři, jablečné speciality a jablečné občerstvení budou k dostání do vyprodání zásob. Jablečné slavnosti se konají pod záštitou ministra zemědělství České republiky Mariana Jurečky.

Více informací na www.farmarsketrziste.cz nebo na www.facebook.com/ftpraha.

Naše voda, foto: Archetyp

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách