V pátek je Evropský den recyklace baterií, Brno se pokusí o rekord v jejich sběru

8. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

deti-recyklace-baterii-ekosmak-recykliste

V pátek 9. září oslaví Češi spolu s celou Evropou již druhý Evropský den recyklace baterií. Připomíná to Radek Janoušek ze Spolku Ekosmák s tím, že hlavním cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů.

V rámci ekodne nazvaného „Recykliště“ pak podle Janouška proběhne v Brně příští víkend pokus o vytvoření českého rekordu ve sběru použitých baterií od veřejnosti. Brněnská celodenní populárně-vzdělávací akce pro malé i velké děti s řadou soutěží na téma odpady a jejich recyklace proběhne třetí zářijový víkend, konkrétně v neděli 18.9. na dopravním hřišti Městské policie v Brně – Pisárkách. Pro mladší i starší děti mají organizátoři nachystánu „recyklační“ soutěž o hodnotné ceny a odměna rozhodně nemine ty, kteří přinesou k odevzdání vysloužilé elektrospotřebiče a především baterie. „Pokusíme se překonat rekord v jejich množství vybraném od veřejnosti během jediné akce, který drží momentálně Olomouc s více než 300 sebranými kilogramy“, věří jeden z organizátorů Miroslav Kubásek ze Spolku Ekosmák, který je znám jako iniciátor akce Ukliďme Česko. „Každý, kdo přinese alespoň jeden kilogram baterií, bude zařazen do slosování o tablet a další zajímavé ceny“, dodává.

To, že organizátoři cílí na zvyšování povědomí o problematice odpadů u mladé generace, není náhoda. „Letos na jaře se nám podařilo zapojit do úklidových akcí přes 40 000 dětí a více jak 340 škol. Osobně věřím, že když si děti samy uklidí nepořádek ve svém okolí, tak již nikdy v budoucnu žádný odpad do přírody nevyhodí. Akce Recykliště je pokračováním osvětových aktivit směrem k mladší generaci, které hodláme do budoucna rozvíjet,“ sdělil Kubásek. Vstup na akci je zdarma. Více informací najdete na webu akce – http://www.recykliste.cz/

Evropský den recyklace baterií byl vyhlášen poprvé v roce 2015 evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 16 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 14 evropských zemí. Datum Evropského dne recyklace baterií se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, jehož pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou vedly posléze k sestrojení prvního galvanického článku, který se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Naše voda, ilustrační foto: www.recykliste.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě