Pardubický kraj dotuje vodárenské projekty obcí desítkami milionů

1. prosince 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybnik-svitavy

Pardubický kraj podporuje vodárenské projekty malých obcí. Uvedla to ve svém zpravodajství ČTK s tím, že letos již kraj vyplatil podpory v celkové výši 54,5 milionu korun a za loňský rok to bylo více než 59 milionů korun.

Peníze jsou určené na výstavbu kanalizací, čištění odpadních vod, zásobování pitnou vodou a na projektové dokumentace. „Dotace se poskytují především z příjmů z poplatků za odběr podzemní vody,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Josef Hejduk.

Malé obce nebo jejich svazky by bez pomoci hejtmanství na nákladné vodárenské projekty neměly peníze. Například Pohledy na Svitavsku získaly 2,4 milionu korun na výměnu vodovodního řadu, kterou je potřeba udělat před opravou silnice. „I tak nás to výrazně finančně zatíží. Náklady celé akce jsou 5,7 milionu korun včetně DPH, přitom roční rozpočet obce je necelých pět milionů. Sami bychom to nezvládli,“ řekl ČTK starosta Antonín Vajgl.

Hejtmanství již letos rozdělilo několik desítek dotací. K nejvyšším patří 3,5 milionu obci Moravany na Pardubicku na výstavbu nové čistírny odpadních vod a odtoku z ní za 42 milionu korun nebo 2,6 milionu na kanalizaci obce Horní Čermná na Orlickoústecku za 4,5 milionu korun. Další peníze směřovaly například Svratouchu na Chrudimsku na rozšíření vodojemu a rozšíření kanalizační sítě, na rekonstrukci vodovodu v Borové na Svitavsku nebo na projekt likvidace havarovaných vrtů v kyšperské synklinále na Orlickoústecku.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Svitavsko – rybník)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace