Pardubické vodárny chystají rozšíření kanalizace do deseti obcí

24. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přípojka

Pardubické vodárny mohou ve stávajícím dotačním období Evropské unie připojit zhruba desítku menších obcí na kanalizační síť a čistírnu odpadních vod. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Fedák.

Z dotačních peněz mají vodárny šanci získat 170 milionů korun, celkové náklady budou asi čtvrt miliardy korun. „Naším zájmem je dotační prostředky využít, s obcemi jednáme. Podmínkou je, aby se lidé chtěli napojit, musejí si zaplatit přípojky,“ dodal Fedák.

Vodárny mají čas investice dokončit do roku 2023, kdy dotační období končí. Napojit by se mohl například Opočínek, Zminné nebo Němčice a Staré Jesenčany. „Nová zástavba napojená na kanalizaci je, nové domy, které se staví, také, zbývá nám asi 50 až 60 domů ve staré zástavbě. Lidé s tím až na pár výjimek všichni souhlasili,“ řekl starosta Němčic Jaroslav Špěpánek.

Nařízením Evropské komise musely vybudovat kanalizaci a čistit odpadní vody všechny obce nad 2000 obyvatel. Například Moravská Třebová napojila místní části, které dosud kanalizaci vůbec neměly. Projekt za 240 milionů korun kompletně dokončila po deseti letech loni. Malé obce do 2000 obyvatel mají nyní šanci na dotace z ministerstva životního prostředí. O peníze budou žádat vodárny, které jsou v majetku obcí a měst, nikoliv soukromých firem.

Pro aglomerace Královéhradecka, Pardubicka, Plzeňska a Prahy má ministerstvo životního prostředí připraveno 720 milionů korun. Z podkladů ministerstva zemědělství totiž vyplývá, že více než 2300 malých obcí v České republice nemá žádnou kanalizaci.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace