Papírnu a náhon na Devíti mlýnech čeká rekonstrukce

16. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

NP Podyjí -  Devět mlýnů foto Petr Lazárek - 140731_papirna_ (3)

Dvě větší stavební akce čekají letos v srpnu a na podzim navštěvovanou lokalitu Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Píše o tom aktuální vydání bulletinu e-listí Národního parku Podyjí (NP).

Správa NP v rámci připravovaných akcí zabezpečí a zpřístupní trosky bývalé Papírny, komplexní rekonstrukcí má naplánovanou i nedaleký náhon. Návštěvníci dostanou díky nové lávce možnost přístupu na obě jeho strany a jejich bezpečí zajistí nové zábradlí. Opravený náhon bude sloužit jako důležitý biotop na vodu vázaných zvířat a rostlin. Značená cesta v této lokalitě uzavřena nebude.

Správa NP proto žádá návštěvníky, aby v lokalitě dbali zvýšené opatrnosti. Stavební práce naplánovala Správa podle referentky pro vodní hospodářství Martiny Kosové tak, aby co nejméně rušily a ohrozily zvířata a rostliny, které na místě žijí. Na září a říjen je naplánováno také zabezpečení ruin jednoho z objektů bývalé Papírny. „Jedná se pouze o sanaci stávajících zdí, v některých částech dojde i ke snížení zdiva, tak aby zbytky historického objektu byly pro veřejnost bezpečné,“ uvedla Kosová.

Následně by měla být jejich část zpřístupněná veřejnosti. Na několika panelech by se zde lidé měli dozvědět bližší informace o tomto historií i přírodními zajímavostmi nabitém místě. Díky opravě zůstane zachován i místní sklep, který je významným zimovištěm několika druhů netopýrů.

Naše voda, ilustrační foto NP Podyjí

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství