Oteplení sníží sklizeň až o polovinu, hrozí války o obilí, tvrdí studie

25. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

suchá zem - IMG_2100

Globální klimatické změny povedou k drastickému snížení výnosů kukuřice, pšenice a sójových bobů. Informuje o tom portál iDNES.cz na základě nové mezinárodní studie, podle které na konci století klesne sklizeň až o polovinu.

Každý parný den s teplotou nad 30 stupňů Celsia může podle studie pro kukuřici a sóju znamenat ztráty sklizně kolem pěti procent. Kukuřice, pšenice a sója patří mezi nejdůležitější plodiny pěstované pro výrobu potravin. Podle studie využívající počítačové simulace a vycházející z amerických reálií se však s oteplováním země rapidně sníží jejich podíl při sklizni. Pokud se viditelně nesníží emise, úroda kukuřice klesne do roku 2100 téměř o polovinu, sójových bobů o 40 procent a pšenice až o pětinu.

Studie vzniklá na Postupimské univerzitě, kterou realizoval mezinárodní tým vědců, hovoří i o důsledcích. Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou jedním z největších světových exportérů obilí, může dramatický pokles sklizně v globálním měřítku zdražit potraviny a vyvolat nedostatek v nejchudších zemích. Podle autorů by takový stav mohl zvýšit migraci obyvatel nebo dokonce pomáhat ke vzniku konfliktů nebo válek.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy