Oteplení představuje riziko havárií vodovodních trubek

1. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mráz vodohospodářství potrubí

Správci vodovodních sítí čekají na rozdíl od ostatních na oblevu s obavou. Připomíná to deník Mladá fronta DNES regionu Vysočina, podle kterého zřejmě přibude po skončení současných mrazů havárií vodovodních trubek.

Mráz způsobuje škody na vodovodním řadu vlastně nepřímo. „Když dojde k havárii kvůli mrazu, neznamená to, že by v potrubí zamrzla voda a roztrhla ho. Poškodit ho mohou pohyby, ke kterým v zemi dochází při změnách teplot,“ říká Renata Hermanová z Brněnských vodovodů a kanalizací. Jak dobře se s tím potrubí vyrovná, záleží na mnoha faktorech. Od kvality materiálu a práce dělníků, kteří potrubí pokládali, až po místní terén. Při oblevě jsou tyto jevy výraznější.

„Proto také více havárií vzniká až při rozmrzání půdy,“ říká Iveta Kardianová ze Severočeských vodovodů a kanalizací. Jak velké je riziko, že potrubí nevydrží, ovlivňuje například i to, zda město leží v rovině, nebo v údolí. „V rovinatých oblastech je možné držet ve vodovodní síti menší tlak, potrubí je méně namáháno a je méně náchylné k poruchám i při mrazu,“ vysvětluje Kardianová. Například v Liberci nebo Ústí nad Labem, kde jsou výškové rozdíly mezi jednotlivými částmi města velké, je vyšší i riziko, že mráz vodovod poškodí.

Zdroj: MF DNES, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace