Ostrov z odpadků o velikosti Texasu míří k USA

7. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

ostrov odpadky Profimedia

Jeden milión tun odpadků plave v Tichém oceánu mezi Havajskými ostrovy a Kalifornií. Na základě údajů serveru deníku The Independent o tom informovaly novinky.cz.

Podle Independent jde o trosky odplavené z Japonska po zemětřesení a tsunami, které zemi postihlo v roce 2011. Další milióny tun odpadu plavou po celém oceánu. Toxické monstrum, jak odpadkový ostrov nazvala televize Fox News, nabírá další trosky. V současné době má hmotnost přes milión tun, což by pokrylo oblast o velikosti amerického státu Texas. Teoreticky může dosáhnout hmotnosti až pěti miliónů tun.

Mezi troskami jsou zbytky lodí, domů i elektrických spotřebičů, téměř vše, co lidé používali v běžném životě. Do moře tyto věci vtáhla vlna tsunami. Experti odhadují, že ostrov dorazí k pevnině v několika příštích letech. Jeho pohyb je však nepředvídatelný a může dosáhnout pevniny kdekoliv od Aljašky po Havaj. Některé kusy trosek dorazily na opačnou stranu oceánu již před lety. Například u pobřeží Kanady se objevily trosky a vraky japonských rybářských lodí už v zimě roku 2011.

Japonské ministerstvo pro životní prostředí uvádí, že z miliónů tun odplavených trosek se zhruba 30 procent dostalo na volné moře. Většina se prý potopila v blízkosti japonských ostrovů.

Zdroj: Novinky, foto: Profimedia.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka