Ostrov na Jordánu bude hotový za měsíc

26. května 2014 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Rybářství a rybníkářství

jordan-vylov

Stavba litorálního ostrova na rekonstruovaném táborském rybníku Jordán by měla skončit na konci června. Oznámila to táborská radnice.

Základ ostrova bude tvořit kamenný násyp, aby odolal erozi a nerozplavil se. Na ostrově bude růst v místě přirozená, původní vegetace. S výsadbou stromů se podle radnice nepočítá.

Za celou dobu revitalizace bylo k 30. dubnu 2014 celkem vytěženo ze dna rybníku 262.509 m3  a odvezeno na skládku 252.854 m3 sedimentu. Těžba je už ukončena.

V současnosti se upravují břehové partie, opevňuje se pravý břeh kamenným záhozem.  U Rytíře začala na dně Jordánu výměna vodovodního potrubí Vodárenské společnosti Táborsko. Práce podle informací dodavatele potrvají   ještě asi měsíc. Současně budou likvidovány provizorní hrázky a komunikace. Po tuto dobu bude držena hladina vody na kótě cca 414,80 m.n.m. Už v minulých dnech byla z tohoto důvodu voda upouštěna přes štolu. Pokračuje čerpání vody na štíčí líheň Esox.

III. etapa projektu se nyní soustředí především na odvoz sedimentu na skládku, odstraňování komunikací, hrázek a provizorního přehrazení V Náchodě u nátoku do Jordánu začne stavba sedimentační hrázky a související příjezdové komunikace. Hrázka bude zadržovat bahno, které do nádrže přináší voda z povodí.

Zdroj a ilustrační foto: město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství