V Ostravě proběhl test nového systému čištění vodovodního potrubí

15. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ovak-cisteni-potrubi

Úspěšný ostrý test unikátního systému na čištění vodovodního potrubí uskutečnili v Ostravě – Polance nad Odrou specialisté z Velké Británie. Informovala o tom dnes vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.

Britští specialisté podle ní ve spolupráci s OVAK využili metodu čištění s pomocí směsi ledu a soli. Takzvaný „Ice Pigging“ je přitom tisíckrát účinnější než běžný proplach. Z potrubí totiž odstraní maximum sedimentu, biofilmu i uvolněného materiálu. Unikátní technologii má patentovanou společnost SUEZ, která je jedním z významných akcionářů společnosti  OVAK, poskytujícím know-how v oboru vodárenských a kanalizačních služeb. Ostrava je prvním místem v ČR, kde se do testování metody pustili.

„Na uvedení této metody do praxe pracujeme dlouhodobě. Asi před rokem jsme v Ostravě udělali první testy. Od té doby se podařilo řadu technických záležitostí vyladit a nyní jsme udělali ostrou zkoušku, která dopadla úspěšně. Věřím, že se nám brzy podaří tento geniálně jednoduchý nápad dostat do praxe a zvýšit tím efektivitu čištění,“ přiblížil vývoj nové metody generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.

Princip čištění metodou „Ice Pigging“ je ve své podstatě velmi jednoduchý. Do vodovodního potrubí se natlačí směs ledové tříště, která tvoří 95 % objemu a 5 %ní složka kuchyňské soli. Při optimálním tlaku dokáže směs vyčistit vodovodního potrubí tak, jak se to nikdy nepodaří při běžném proplachu či čištění vzduchem.

Nová metoda dokáže odstranit 1000x více nečistot než dosud používané způsoby čištění, a to bez ohledu na materiál, ze kterého je potrubí vyrobeno. Na čištění je potřeba jen 50 % vody než v případě proplachu. Výhodou je také rychlost procesu. Čas čištění potrubí se zkrátí na polovinu. Rizika jsou při proplachu velmi nízká. Pokud se led někde zasekne, například v armatuře, po krátkém čase se rozpustí.

Naše voda, dokumentární foto: OVAK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace