OSN: Miliony lidí ohrožuje rostoucí znečištění vody

31. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

znečištění vody

Stovky miliónů lidí ohrožuje na zdraví zvyšující se míra znečištění povrchových vod v Africe, Asii i Latinské Americe. Podle ČTK na to upozornil v dnešní tiskové zprávě Program OSN pro životní prostředí (UNEP).

Podle UNEP se znečištění vody pomalu stává jedním z největších celosvětových rizik pro lidské zdraví a rozvoj. Smrtelně onemocnět kvůli patogenním látkám ve vodě může na uvedených kontinentech až 323 milionů osob. Patogenní a organické znečištění stouplo mezi lety 1990 až 2010 ve více než 50 procentech říčních úseků v Africe, Asii i Latinské Americe. Přibývající vážné patogenní znečištění nejvíce postihuje Asii, kde je zasažena až polovina říčních úseků. Poškozeny mohou být nakonec i životně důležité zdroje potravy, potažmo celé ekonomiky v dotčených oblastech.

K příčinám znečištění patří populační růst, zvyšující se ekonomická aktivita, intenzifikace zemědělství a větší množství splašků vypouštěných do řek a jezer. Stovkám milionů lidí hrozí nákaza smrtelnou cholerou nebo břišním tyfem. Problémy s vodou také zhoršují již tak velké sociální nerovnosti. „Přístup ke kvalitní vodě je nezbytný pro lidské zdraví i lidský rozvoj. Obojí je ohroženo, pokud nedokážeme zastavit znečišťování,“ varovala expertka UNEP. „Naštěstí je možné začít ozdravovat řeky, které již byly výrazně znečištěné a jednoznačně je stále čas zabránit tomu, aby se kontaminovaly další řeky,“ dodala.

Přibližně 3,4 milionů lidí každoročně umírá na nemoci spojené s patogenními látkami ve vodě. Mnoho těchto nemocí způsobuje přítomnost lidského odpadu ve vodě.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace