Osm z deseti lidí má ve svém okolí „víkendového pijana“

19. června 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

graf statistika Co znamená jít na jedno

Češi převážně nemají chuť se programově opíjet a konzumují alkohol v rozumné míře. Potvrdil to aktuální reprezentativní průzkum fóra „Pij s rozumem“ na téma nárazového pití, jehož výsledky má portál Naše voda k dispozici.

Fenomén binge drinking, tedy extrémně vysoké konzumace alkoholu v krátkém časovém úseku, u nás není takovým sociálně-zdravotním problémem jako ve Skandinávii a na britských ostrovech, přesto průzkum přinesl zjištění, že osm z deseti Čechů má ve svém okolí někoho, kdo se často nárazově opíjí. Binge drinking je záležitost především víkendových párty. Téměř 80 % české populace má ve svém okolí někoho, kdo se často nárazově opíjí. „K zamyšlení je, že s fenoménem nárazového pití se dnes setkávají častěji mladší lidé a dokonce téměř polovina mladých lidí ve věku 18-26 let má někdy chuť se vydatně opít,“ říká Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

Pro studenty je typická zejména konzumace alkoholu na páteční párty, nenechá si ji ujít 90 % mladých lidí ve věku 18-26 let. Bylo by ale mylné se domnívat, že se nejčastěji pije v pátek. Obecně si pátky pro pití alkoholu vybírá 68 % Čechů, ještě více lidí ale pije především v sobotu (82 % lidí). Neděle, která je rovněž víkendovým dnem, nahrává konzumaci alkoholu více (14 %) než pracovní den, ale výrazně méně, než pátek či sobota. V průběhu pracovního týdne se konzumace alkoholu pohybuje pod desetinou. Nicméně, muži v pracovní dny pijí třikrát častěji než ženy.

Přestože většina Čechů pije s rozumem, asi každý má za sebou zkušenost, kdy přebral. To jsou pak rekordy, které není potřeba znovu překonávat. Pětina Čechů uvádí zkušenost extrémní konzumace alkoholu, kdy během 24 hodin vypili 12 a více drinků, čímž se myslí 12 a více půllitrových piv, 2dcl vína anebo „panáků“. Největší „rekordmany“ nalezneme v Ústeckém kraji, kde má takovou zkušenost přes 1/3 respondentů. Nejčastější maximální hranicí je konzumace 5 až 7 drinků, této „mety“ dosáhlo 23 % respondentů. Čtvrtina dotázaných během jednoho dne nikdy nevypila více než 3 drinky.

Počet alkoholických nápojů vypitých při jedné příležitosti je velmi individuální. Nejčastěji Češi vypijí 3 drinky (25 %), na druhé příčce v míře konzumace jsou 4 drinky (21 %) a o třetí pomyslnou příčku se dělí 2 drinky a 5-7 drinků (oba po 20 %). Nad odborníky doporučovanou rozumnou míru alkoholu pije průměrně čtvrtina Čechů, většina Čechů ale podle závěrů průzkumu fóra Pij s rozumem pije odpovědně.

Průzkum na téma nárazového pití alkoholu realizovala agentura Ipsos. Průzkum byl realizován na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů v ČR.

 

Naše voda, graf: Fórum pij s rozumem

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy