Ornitologové hlásí: Jaro je tady

21. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

Podiceps_cristatus_1_(Marek_Szczepanek)

Tažní ptáci přezimující ve Středomoří jsou už v ČR a jednoznačně tak ohlásili příchod jara. Ornitologové se ale již podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radka Drahného těší na tah vodních ptáků, třeba potápku roháče.

V minulých dnech do Krkonoš přilétli skřivani polní a drozdi zpěvní. „První letošní pozorování drozda zpěvného máme zaznamenáno z pátku minulého týdne,“ uvedl Jakub Šimurda ze Správy KRNAP. „Tito tažní ptáci, kteří přiletí z jihozápadu, nejčastěji ze Středomoří, o sobě nejprve dají vědět zpěvem. Začnou obhajovat své hnízdní okrsky a tvořit páry. Za několik dnů jižbudou sedět na snůšce,“ dodal Šimurda. Stejně tak na příchod jara reagují i ptáci, kteří v Krkonoších přezimují. Běžné je v tyto dny zaslechnout pískání brhlíka lesního, tokání drozda kvíčaly nebo houkání hrdliček zahradních.

Atrakcí pro milovníky ptactva i pro ornitology bude jarní tah ptáků. „Až odtaje led z volných vodních ploch, z jezer a rybníků, bude ideální příležitost pozorovat ptáky, kteří přes Krkonoše jen protahují. Loni se nám takto podařilo pozorovat i potápku roháče či poláka velkého,“upřesnil Šimurda.

Milovníci ptactva se již nyní mohou těšit na tradiční akce, které Správa KRNAP pořádá pro veřejnost. Vítání ptačího zpěvu proběhne ve dvou termínech –28. dubna v zámeckém parku a 5. května u rybníka u letiště.

Petr Havel, ilustrační foto: Marek Szczepanek wikipedie

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství