Opravují se hráze podél Odry v Ostravě, cyklostezka je uzavřena

17. dubna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Odra - výstražná cedule jez - IMG_1607

V Ostravě začala oprava hrází podél Odry, jejímž cílem je zvýšit protipovodňovou ochranu území a nemovitostí, které leží za nimi. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry, který je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje, Šárka Vlčková.

Kvůli opravě hráze na pravém břehu je na několik měsíců neprůjezdná frekventovaná cyklostezka, jež po ní vede. Po ukončení opravy hráze bude cyklostezka obnovena. Zadavatelem stavby je ministerstvo financí. Zakázku získala pražská firma Hochtief CZ. Z informací na stránkách ministerstva vyplývá, že stavba bude bez DPH stát více než 28 milionů korun. Vlčková uvedla, že oprava je sanací důlních vlivů, které v minulých desetiletích zhoršily fyzikální vlastnosti hrází. Sedání podloží hrází podél toku Odry a v nejbližším okolí se projevilo změnami, které měly vliv na jejich jednolitost, vodotěsnost a stabilitu. Opatření, která stavbaři provedou, odstraní potenciální nebezpečí, že by při extrémních povodních voda hráze narušila. „Úpravami na stávajících ochranných hrázích a na souvisejících objektech tak dojde ke zvýšení stupně protipovodňové ochrany území a nemovitostí za hrázemi,“ uvedla Vlčková.

Na pravém břehu řeky v ostravské části Zábřeh je pro cyklisty i chodce uzavřena cyklostezka v dvoukilometrovém úseku mezi ulicemi U Výtopny a Říční. Opravovat se bude i hráz na druhém břehu řeky v Dubí a Svinově.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Odra) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině