Opravený jez u Jelení lávky v Českém Krumlově se vodákům nelíbí

30. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jez Český Krumlov - IMG_4397

Českokrumlovský jez u Jelení lávky změnil podobu – je pomalejší a bezpečnější a podle vodohospodářů je také snáze prostupný pro ryby. Podle informací českobudějovického vysílání Českého rozhlasu ale jez ztratil pro část vodáků svou atraktivitu.Legendární vodácký jez v Českém Krumlově pod Plášťovým mostem se vodákům nelíbí tolik jako dříve. Pro opravený jez nyní používají slova jako například nuda.„Vůbec to neteče a není tam žádný válec. Je to pomalé,“ hodnotí přímo u jezu Tereza. Pepa s ní souhlasí: „Jsme ani nenabrali vodu, úplně zbytečný jez. Předtím býval mnohem lepší.“Na starý jez nostalgicky vzpomíná i Radek Štovíček z půjčovny lodí na Vltavě. „Pro vodáky to byl zážitek, jestli to dají, nebo nedají. Pro návštěvníky Českého Krumlova to byla z Jelení lávky atraktivní podívaná,“ zmiňuje Štovíček. Jeho slova potvrzuje i Tomáš Kala, který také půjčuje na Vltavě lodě. S novou podobou jezu není spokojený ani on.„Pod jezem byla krásná vlna a ještě tam byl kámen. Pro všechny to byl zážitek a každý si chtěl tu atrakci vyfotit,“ konstatuje Kala.

Stará lodní propust ale byla nebezpečná, upozorňuje ředitel Povodí Vltavy závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.„Z vodáckého hlediska válec, který tam byl, nebyl o umění, ale o štěstí. Lodní propust byla od konstrukce nepovedená, proto se z toho v Krumlově stala atrakce,“ dodává Zídek. Stavbu jezu platilo Povodí Vltavy a inspiraci hledali vodohospodáři v Německu. „Pro nás je důležité, že to je sjízdné a bezpečné. Za vyššího stavu vody vodáci končí v podjezí na navigační zdi a trochu to komplikuje některým nepříliš zdatným vodákům manévry,“ připouští Zídek.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto z opravy jezu: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině